moi krewni, przyjaciele i znajomi
Styczeñ 09, 2025, 23:13:45 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Forum jest przeznaczone dla osób poszukuj±cych krewnych, przyjació³ i znajomych sprzed lat
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Zielna u franciszkanów w Wilnie (15.08.2010)  (Przeczytany 7167 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
admin
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 59


Zobacz profil Email
« : Styczeñ 13, 2008, 12:44:03 »

Zielna u franciszkanów w Wilnie


„Pragnienie takiego spotkania rodzi³o siê przez wiele lat i dzisiaj wreszcie dosz³o do skutku” – powiedzia³ gwardian klasztoru i rektor ko¶cio³a pod wezwaniem Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny przy ulicy Trockiej w Wilnie, ojciec dr Marek Dettlaff. 15 sierpnia franciszkanie jako pierwsi w Wilnie zorganizowali festyn towarzysz±cy tradycyjnej mszy odpustowej. 15 sierpnia dla Ko¶cio³a jest dniem szczególnym równie¿ z tego powodu, ¿e tego dnia przypada 11 rocznica po¶wiêcenia ko¶cio³a oraz zwrotu ¶wi±tyni i klasztoru zakonowi franciszkanów.






Uroczysto¶æ Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny, zwana inaczej ¦wiêtem Matki Boskiej Zielnej, jest dniem wielkiej rado¶ci. Dla wiernych to okazja do dziêkczynienia, spotkañ rodzinnych. Na Litwie po mszach odpustowych w wielu miejscowo¶ciach odbywaj± siê festyny, a od jakiego¶ czasu 15 sierpnia sta³ siê na Litwie dniem wolnym od pracy. Tego dnia szczególn± wagê przywi±zuje siê do ¶wiêcenia kwiatów i zió³, które – zgodnie z dawnymi wierzeniami – mia³y zyskiwaæ w³a¶ciwo¶ci lecznicze, a nawet… magiczne.






Na „Zielnej u franciszkanów” po mszy odpustowej wierni zgromadzili siê na przyko¶cielnym placu. Organizatorzy zadbali o ciekawy program – nie zabrak³o muzyki, konkursów, pokazu starodawnego rzemios³a, stoisk z wyrobami miejscowych artystów. Starsi i m³odzi bawili siê w takt „Kapeli Wileñskiej”, która wyst±pi³a wraz ze Zbigniewem Lewickim, by po chwili ¶miaæ siê z anegdot znanego i lubianego gawêdziarza – wileñskiego Wincuka.






Dochód z zakupionych na jarmarku wyrobów i cegie³ek bracia franciszkanie maj± zamiar przeznaczyæ na renowacjê ko¶cio³a, który by³ dewastowany wiele razy: od najazdów krzy¿ackich, przez ca³y okres carski i okupacjê sowieck±. Na remont ko¶cio³a uda³o siê tego dnia uzbieraæ oko³o 6 tys. litów. Jest to ca³kiem spora suma, uwzglêdniaj±c fakt, ¿e franciszkanie prowadz± renowacjê ca³kiem sami – nie otrzymuj± na ten cel ¿adnych dotacji pañstwowych.
Ko¶ció³ ten przyci±ga rzesze wiernych – panuje tam szczególna atmosfera: stare, zniszczone mury i duch modlitwy czy, jak okre¶la to ojciec Marek Dettlaff, „rzeczywisto¶æ modlitewna”, sk³aniaj± do przemy¶leñ, g³êbokich refleksji. Jest to jeden z niewielu ko¶cio³ów, który jest stale otwarty i do którego mo¿na zawsze wej¶æ, by na chwilê siê zatrzymaæ i pobyæ sam na sam z Bogiem.

¼ród³o: Ma³gorzata Mozyro,

http://www.franciszkanie.gdansk.pl/2010/08/18/zielna-u-franciszkanow-w-wilnie/


Zapisane
kresowiak
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 94


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Lipiec 11, 2010, 18:06:23 »

.
"Zielna u franciszkanów"

Edyta Maksymowicz, 15 sierpnia 2010, 10:00

W Wilnie, w niedzielê 15 sierpnia, o godzinie 14.00, obok franciszkañskiego ko¶cio³a pod wezwaniem Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Marii Panny przy ulicy Trockiej, odbêdzie siê uroczysto¶æ kulturalno-dobroczynna zatytu³owana „Zielna u franciszkanów”. Program przewiduje wyst±pienia zespo³ów artystycznych, miêdzy innymi zagra Zbigniew Lewicki wraz z Kapel± Wileñsk±. Otwarte bêd± stoiska z dzie³ami miejscowych artystów. Przewidziana jest tak¿e sprzeda¿ cegie³ek. Dochód ze sprzeda¿y cegie³ek oraz wyrobów artystycznych zostanie przeznaczony na renowacjê jednej z najstarszych ¶wi±tyñ na Litwie - ko¶cio³a oo. Franciszkanów.

 



15 sierpnia, w ¶wiêto Matki Bo¿ej Zielnej, w jednej z najstarszych ¶wi±tyñ Wilna - franciszkañskim ko¶ciele pod wezwaniem Wniebowziêcia NMP - odprawiane s±  tradycyjne msze odpustowe: o 10.00 (nabo¿eñstwo w jêzyku litewskim), o 11.30 i 13.00 (nabo¿eñstwa w jêzyku polskim).

Dzi¶ tak¿e przypada 11 rocznica po¶wiêcenia ko¶cio³a. Jedena¶cie lat temu, 15 sierpnia 1999 roku, biskup Jonas Boruta, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji Wileñskiej, po¶wiêci³ ko¶ció³, by mo¿na by³o w nim ponownie sprawowaæ Naj¶wiêtsz± Ofiarê.

 



Chocia¿ dok³adna data powstania w tym miejscu ¶wi±tyni nie jest znana, historycy podkre¶laj±, ¿e drewniany ko¶ció³ek franciszkañski w Wilnie na Piaskach zosta³ wybudowany jeszcze przed oficjalnym chrztem Litwy, w po³owie XIV wieku. Ko¶ció³, zniszczony po naje¼dzie krzy¿ackim na Wilno pod koniec XIV wieku, zosta³ odbudowany i po¶wiêcony Maryi Pannie w 1421 roku. Do naszych czasów zachowa³y siê w ¶wi±tyni niektóre elementy z tamtego okresu: kryszta³owe sklepienie w prawej nawie, wie¿a tu¿ za fasad± ko¶cio³a oraz niektóre gotyckie elementy fasady. W roku 1456 natomiast Stolica Apostolska nada³a ko¶cio³owi tytu³ Ecclesia Venerabilissima (Najczcigodniejsza ¦wi±tynia) za to, ¿e zosta³ zbroczony mêczeñsk± krwi± franciszkanów, których za przyzwoleniem Giedymina sprowadzi³ w pierwszej po³owie XIV wieku do Wilna Piotr Gaszto³d. Liczne najazdy i wojny, a tak¿e po¿ary trawi±ce Wilno przyczynia³y siê do niszczenia ¶wi±tyni. Jednak za ka¿dym razem franciszkanom udawa³o siê powróciæ do swojej w³asno¶ci i odbudowaæ ¶wi±tyniê.
 


Po upadku powstania styczniowego ko¶ció³ i klasztor z rozkazu carskiego uleg³y kasacie, ¶wi±tyniê zamieniono na archiwum. Dopiero w roku 1934 do ko¶cio³a powrócili prawowici w³a¶ciciele, by zaledwie do roku 1948 sprawowaæ tutaj nabo¿eñstwa. W latach okupacji sowieckiej (do 1990 r.) ko¶ció³ znowu zosta³ zamieniony na archiwum, uleg³ wówczas znacznej dewastacji. Dopiero w maju 1998 roku ¶wi±tyniê zwrócono franciszkanom Gdañskiej Prowincji, którzy odbudowuj± cenny zabytek - ¶wiadek wielu dziejów. Troszcz± siê te¿ o ¶wi±tyniê duchow± wiernych, sprawuj±c nabo¿eñstwa, prowadz±c duszpasterstwo.

 




Dotychczas nie uda³o siê przywróciæ do stanu pierwotnego ko¶ció³a, tak mocno zdewastowanego w czasach sowieckich i pierwszych latach niepodleg³ej Litwy. Poczyniono jednak wiele prac, przede wszystkim powstrzymano dalsz± dewastacjê, naprawiono dach, uszczelniono okna. A jednak wci±¿ pozostaje ogrom prac do wykonania. Koszty tych prac s± wielkie pozostaje jednak wiara w dobre, mi³osierne serca wiernych.

 


 


 


 


 



http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/quotzielna-u-franciszkanowquot




Zapisane
admin
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 59


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Kwiecieñ 28, 2022, 09:52:14 »

http://www.moikrewni.darmowefora.pl/index.php?topic=2.0
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Strona wygenerowana w 0.065 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zagroda-slonca elita-mam watahalion mexicas piecfrakcji