moi krewni, przyjaciele i znajomi
Styczeñ 09, 2025, 17:11:08 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Forum jest przeznaczone dla osób poszukuj±cych krewnych, przyjació³ i znajomych sprzed lat
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: 1939 - IV rozbiór Polski – podzia³ ³upów i zbrodnie  (Przeczytany 4569 razy)
0 u¿ytkowników i 3 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
Maciej
Aktywny u¿ytkownik
***
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 15


Zobacz profil
« : Kwiecieñ 27, 2009, 09:25:24 »

Obaj agresorzy przyst±pili do podzia³u stref wp³ywów, zanim jeszcze usta³y dzia³ania wojenne. Koryguj±c ustalenia tajnego protoko³u z 23 sierpnia 1939 roku, podpisano 28 wrze¶nia nowy uk³ad „o przyja¼ni i granicach”. Na jego mocy Litwê w³±czono do strefy interesów sowieckich, województwa lubelskie i czê¶æ warszawskiego za¶ do strefy niemieckiej. Podjêto równie¿ zobowi±zanie wspólnego zwalczania przejawów ze strony polskiej ruchu oporu. Niemiecka strefa okupacyjna objê³a prawie 189 tys. km kw. z oko³o 22 milionami ludno¶ci. Radziecka strefa okupacyjna objê³a 201 tys. km kw. z oko³o 13 milionami ludno¶ci (z czego ok. 40 proc. stanowili Polacy). Dalsze rokowania, jakie mia³y miejsce 10 stycznia 1941 roku, doprowadzi³y do odst±pienia Moskwie przez Niemców za kwotê 7 500 000 dolarów amerykañskich czê¶ci Suwalszczyzny.

Symbolicznym przypieczêtowaniem IV rozbioru Polski by³a wspólna niemiecko-radziecka defilada w Brze¶ciu nad Bugiem. Na mo¶cie na Bugu na rozkaz Stalina przekazano SS komunistów niemieckich, którzy wiêzieni byli w ZSRR. Wiaczes³aw Mo³otow wyrazi³ swoje zadowolenie ze zwyciêstwa, nazywaj±c pañstwo polskie „pokracznym tworem traktatu wersalskiego” (w innych przekazach mowa jest o „bêkarcie”). Przyjmuje siê, ¿e Armia Czerwona wziê³a do niewoli 250 – 300 tysiêcy ¿o³nierzy, w tym 13 tysiêcy oficerów, a w¶ród nich 12 genera³ów. Jak poda³a prasa radziecka, w trakcie dzia³añ zginê³o 737 ¿o³nierzy radzieckich, a 1862 zosta³o rannych.

Ludno¶æ polska zamieszkuj±ca tereny w³±czone do ZSRR znalaz³a siê w bardzo ciê¿kiej sytuacji. Okrêg wileñski z oko³o pó³ miliona ludno¶ci polskiej w³adze radzieckie odda³y Litwie, któr± podobnie jak Estoniê i £otwê w 1940 roku – w porozumieniu z Hitlerem – zaanektowa³y. Pozosta³e tereny w³±czono do Bia³oruskiej i Ukraiñskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zachowano przy tym pozory praworz±dno¶ci, przeprowadzaj±c w koñcu pa¼dziernika 1939 roku wybory pod nadzorem NKWD o z góry ustalonych wynikach.

Wiêziono, osadzano w ³agrach oraz zsy³ano na Syberiê i do Kazachstanu inteligencjê, ludzi posiadaj±cych jakiekolwiek maj±tki, urzêdników, osadników wojskowych i policjantów. Od zimy 1940 do po³owy 1941 roku wysiedlono ponad 1,2 miliona obywateli polskich, których wywo¿ono ca³ymi rodzinami. Wielu nie prze¿y³o gehenny. Ch³opów i resztê ludno¶ci zastraszano i podjêto próby ich rusyfikacji. W nastêpstwie nadania wszystkim mieszkañcom naszych Kresów Wschodnich obywatelstwa radzieckiego, powo³ano w 1940 roku i w pierwszej po³owie 1941 roku w szeregi Armii Czerwonej ponad 100 000 Polaków. Oko³o 80 000 skierowano do przymusowej pracy, g³ównie w Zag³êbiu Donieckim.

Jeñców wojennych wywieziono do ró¿nych czê¶ci ZSRR, g³ównie na Syberiê lub do Azji ¦rodkowej. Oficerów osadzono za¶ w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Tych wszystkich na mocy decyzji Biura Politycznego WKP (b), wed³ug danych radzieckich 14 552 osoby, NKWD zamordowa³o strza³ami w ty³ g³owy. Obok oficerów WP zamordowano funkcjonariuszy Policji Pañstwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza. Szcz±tki ofiar odkryto w Katyniu, w lesie pod Charkowem i wokó³ wsi Miednoje w pobli¿u Tweru. Ta zbrodnia ludobójstwa zawa¿y³a na pó¼niejszych kontaktach Polski z jednym z „sojuszników” koalicji antyhitlerowskiej.

Zapisane
jacek
Aktywny u¿ytkownik
***
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 13


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 27, 2009, 09:51:58 »

 17 wrze¶nia 1939 roku wi±¿e siê historyczne k³amstwo. Przez niemal pó³ wieku kazano Polakom wierzyæ w to, co zmy¶li³a propaganda sowiecka, a co skwapliwie powielali komuni¶ci polscy.

 
zw³aszcza u¿ywania terminu „nó¿ w plecy” dla okre¶lenia dzia³añ Kraju Rad. Poniewa¿ dzisiejsza Rosja znowu idzie w zaparte w kwestii odpowiedzialno¶ci za wybuch wojny i triumf Hitlera w jej pocz±tkowej fazie, jako wstêp do niniejszego zeszytu przytoczê zasadnicze fakty.

25 lipca 1932 r. Rzeczpospolita Polska i Zwi±zek Socjalistycznych Republik Sowieckich zawar³y pakt o nieagresji, który prolongowano 5 maja 1934 r.

Obowi±zywa³ do 31 grudnia 1945 r.

23 sierpnia 1939 r. ZSRS i III Rzesza Niemiecka te¿ zawar³y pakt o nieagresji, ale w my¶l do³±czonego doñ tajnego protoko³u by³ to sojusz wymierzony przeciw pañstwu polskiemu.

Przewidywa³ jego zbrojne zniszczenie i rozbiór. Podobnie przewidziano podbój innych pañstw ¶rodkowej Europy od Zatoki Botnickiej po Morze Czarne.

Zgodnie z tym uk³adem rankiem 17 wrze¶nia Armia Czerwona przekroczy³a na ca³ej d³ugo¶ci ponad 1000-kilometrow± granicê z Polsk± w sile pó³ miliona ¿o³nierzy z kilkoma tysi±cami czo³gów i dzia³. Rozkaz przewidywa³ zniszczenie wszelkiego oporu, jaki napotka ze strony wojska polskiego. Opór kilkudziesiêciu tysiêcy ¿o³nierzy KOP i jednostek zapasowych bez ciê¿kiej broni i lotnictwa by³ skazany na druzgoc±c± klêskê. Poza tym dostali oni rozkaz unikania walk z Sowietami.

Wbrew sowieckim k³amstwom polski rz±d i naczelny wódz byli wówczas na terytorium Rzeczypospolitej, a nasza armia prowadzi³a ¶miertelne boje z Niemcami. Broni³ siê Hel, Oksywie, Warszawa i Modlin, trwa³a jeszcze bitwa nad Bzur±, zwarte jednostki zbiera³y siê z prawej strony Wis³y do rozprawy pod Tomaszowem i ¶ci±ga³y na tzw. przedmo¶cie rumuñskie.

28 wrze¶nia, gdy dobiega³a kresu agonia Polski, Hitler i Stalin dokonali korekty bandyckiej umowy: za nasze ziemie miêdzy Wis³± i Bugiem Niemcy oddali Sowietom prawo do podboju Litwy. Niewola milionów ludzi, ¶mieræ, wiêzienia i wypêdzenia, krew i ³zy – oto dalsze skutki porozumienia obu imperiów z³a. Jedno z nich uderzy³o na Polskê 1 wrze¶nia, a drugie wbi³o jej 17 wrze¶nia 1939 roku nó¿ w plecy.

Zapisane
video
Zaawansowany u¿ytkownik
****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 25


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 16, 2009, 08:12:52 »

Sokal  i kresy nad Bugiem - dvd
 

 
 
O czym jest film?
 
Przepiêkne s± wnêtrza cerkwi obrz±dku grecko-katolickiego, m.in. ¶w. Piotra i Paw³a oraz ¶w. Miko³aja, w której B.Chmielnicki bra³ ¶lub.
 
Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pa³acu Potockich i czynnym ju¿ od 2004 r. ko¶ciele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
 
W maju 2007 r.  odby³a siê w tym ko¶ciele Msza ¶w. w dwóch jêzykach: polskim i ukraiñskim. Normalnie raz w tygodniu przyje¿d¿a ksi±dz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabo¿eñstwa w jêzyku ukraiñskim.
 
Na pewno du¿e wra¿enie zrobi± ujêcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje siê w nim ciê¿kie wiêzienie) oraz piêkne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupe³nione rozmowami z mieszkañcami sokalszczyzny w jêzyku polskim i ukraiñskim.
 
Fragmenty filmu mo¿na obejrzeæ po klikniêciu na linki:
 
Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
 
 Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. ¶w.Piotra i Paw³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
 
 Zabu¿e k/Sokala - cerkiew pw. ¶w. Micha³a Archanio³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
 
Czas trwania filmu = 70:00 minut
 
Informacje i zamówienia:
 
sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Strona wygenerowana w 0.047 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

rozmowcy elita-mam novasaecula klubbeardedcollie zagroda-slonca