moi krewni, przyjaciele i znajomi
Styczeñ 09, 2025, 17:00:44 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Forum jest przeznaczone dla osób poszukuj±cych krewnych, przyjació³ i znajomych sprzed lat
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Korpus Ochrony Pogranicza gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna  (Przeczytany 7145 razy)
0 u¿ytkowników i 3 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
Maciej
Aktywny u¿ytkownik
***
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 15


Zobacz profil
« : Kwiecieñ 27, 2009, 09:23:58 »

Korpus Ochrony Pogranicza

Odwrót na Szack

W nocy z 27 na 28 wrze¶nia 1939 roku oddzia³y Korpusu Ochrony Pogranicza dowodzone przez gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna, znalaz³y siê w rejonie Szacka. G³ówne si³y kolumny pó³nocnej, które dotar³y do lasu na pó³noc od Szacka, w okolicach miejscowo¶ci Mielniki, stanowi³a Brygada KOP „Polesie” dowodzona przez p³k. dypl. Tadeusza Ró¿yckiego-Ko³odziejczyka. Kolumna po³udniowa, któr± dowodzi³ pp³k Nikodem Sulik, po ciê¿kim i mêcz±cym marszu dotar³a w rejon na pó³nocny wschód od Szacka.

Po drodze napotkano kolumnê taborow± z Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga. Znajdowa³ siê on oko³o 30 km od oddzia³ów KOP, w rejonie W³odawy. Ze wzglêdu na trudne warunki terenowe (bagna, jeziora, nieutwardzone drogi), gen. Orlik-Rückemann, wytyczaj±c kierunek marszu na przeprawy na Bugu pod Grabowem i Koszarami, musia³ przej¶æ przez Szack. Droga prowadzi³a przez szerok± groblê, pomiêdzy dwoma jeziorkami Lucemierz i Czarne. Teren woko³o by³ grz±ski i podmok³y. W dodatku Szack by³ zajêty przez si³y sowieckie, o którch Polacy nic bli¿szego nie wiedzieli. Gen. Orlik-Rückemann postanowi³ przebiæ siê przez Szack i kontynuowaæ marsz w kierunku przepraw na Bugu.

W rejonie Szacka roz³o¿y³a swoje si³y 52. DS dowodzona przez p³k. Iwana Russijanowa, licz±ca 13 000 ¿o³nierzy. Od godz. 14 w Szacku znajdowa³ siê 411. Batalion Czo³gów i 54 Dywizjon Artylerii Ppanc., które uprzednio wziê³y do niewoli bez walki oko³o 400 ¿o³nierzy polskich (w tym 22 oficerów). Rosjanie tak¿e nie znali dok³adnie polskich si³, ale dowódca 52. DS postanowi³ rozbiæ je, wykonuj±c marsz w kierunku W³odawy. 28 wrze¶nia rano przyszed³ meldunek informuj±cy, ¿e w rejonie Szacka rozbity zosta³ 411. Batalion Czo³gów dowodzony przez kpt. Nieseniuka. Wcze¶niej dowiedzia³ siê on, ¿e rzekomo do niewoli chce siê poddaæ oddzia³ polskiej kawalerii. Batalion ruszy³ i w rejonie jeziora Lucmierz dosta³ siê pod ogieñ polskich armat przeciwpancernych, które zniszczy³y wszystkie sowieckie czo³gi. Z batalionu uratowa³o siê trzech rannych ¿o³nierzy.

By³a to dla Rosjan wiadomo¶æ pora¿aj±ca. Min±³ d³u¿szy czas, nim p³k Russijanow skierowa³ w rejon Szacka znaczne si³y piechoty, artylerii i saperów.

Zapisane
Maciej
Aktywny u¿ytkownik
***
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 15


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 27, 2009, 09:24:22 »

Krwawa przeprawa przez Bug

Sytuacja przedstawia³a siê nastêpuj±co. Oddzia³y KOP rozmieszczone zosta³y na zachodnim skraju lasu od miejscowo¶ci Mielniki po uroczysko Morawskie, siêgaj±c bagien Prypeci. Odleg³o¶æ pomiêdzy polskimi oddzia³ami wynosi³a od 2 do 5 km. Pp³k Nikodem Sulik otrzyma³ zadanie wyparcia oddzia³ów Armii Czerwonej z Szacka, na który postanowi³ uderzyæ si³ami batalionów KOP „Bere¼ne” i „Rokitno” oraz batalionem piechoty dowodzonym przez mjr. Józefa Balcerzaka. Natarcie mia³ wspieraæ dywizjon artylerii mjr. Stefana Czernika.

Zanim bataliony przyst±pi³y do wykonywania postawionych im zadañ, na przedpolu pojawi³y siê czo³gi z 411. batalionu kpt. Nieseniuka. Ogniem armat ppanc. zosta³o zniszczonym osiem sowieckich czo³gów. Do natarcia ruszy³ batalion mjr. Balcerzaka wsparty ogniem w³asnej artylerii. Za nim ruszy³ batalion KOP „Bere¼ne” dowodzony przez mjr. ¯urowskiego. Polacy uderzyli z impetem pomimo silnego ognia prowadzonego z broni maszynowej i artylerii sowieckiej. W Szacku dosz³o do zaciêtych walk, których szala przechyli³a siê na korzy¶æ ¿o³nierzy polskich. Rozbici Sowieci wycofali siê w kierunku na Mielniki lub Piszczê, a droga przez Szack oko³o po³udnia zosta³a otwarta.

Dwie godziny pó¼niej, sowieckie samoloty zbombardowa³y oddzia³y polskie znajduj±ce siê w Szacku. By³ on tak¿e ostrzeliwany przez artyleriê. Nastêpnie wysz³o ze skraju lasu natarcie piechoty wroga, zatrzymane ogniem broni maszynowej kompanii KOP „Tyszyca” i artyleriê. Obrona Szacka zosta³a wzmocniona batalionem KOP „Sarny”. Rosjanie wprowadzali do walki kolejne pododdzia³y, ale te najczê¶ciej w sile kompanii nie by³y w stanie sforsowaæ polskiej obrony.

Gen. Orlik-Rückemann przekaza³ p³k. Tadeuszowi Ró¿yckiemu-Ko³odziejczykowi rozkaz oskrzydlenia nieprzyjaciela nacieraj±cego na Szack si³ami przynajmniej jednego batalionu piechoty. P³k Ró¿ycki-Ko³odziejczyk, obawiaj±c siê jednak os³abienia brygady, w³±czy³ do akcji tylko jedn± kompaniê piechoty, resztê oddzia³ów za¶ skierowa³ marszem w kierunku Bugu. Kompania ta natrafi³a na sowiecki batalion z 58. PS i po walce musia³a siê wycofaæ. Brygada, która dotar³a do szosy, równie¿ napotka³a przeciwnika i zosta³a zmuszona do przebijania siê lasami w kierunku Szacka. By³ to powa¿ny b³±d. Ale zamieszanie zapanowa³o te¿ po stronie sowieckiej. Pododdzia³y 58. i 112. PS rozproszy³y siê w lesie. P³k Russijanow by³ kompletnie niezorientowany, jakie si³y polskie ma przed sob±.

Po zapadniêciu zmroku pomimo ci±gle trwaj±cej wymiany ognia pododdzia³y KOP przesz³y marszem przez Szack w kierunku przeprawy na Bugu. Zgrupowanie pp³k. Sulika przeprawi³o siê na zachodni brzeg rzeki pomiêdzy Zbere¿em a Grabowem. Niestety, ciê¿ki sprzêt, w tym samochody, trzeba by³o porzuciæ. W rejonie Grabowa 29 wrze¶nia 1939 roku przed po³udniem znalaz³a siê tak¿e Brygada „Polesie”, która walcz±c przemaszerowa³a przez Szack w kierunku przeprawy. Stracono tabory, pluton armat przeciwpancernych i kilka ckm.

W bitwie o Szack poleg³o lub zosta³o zamordowanych 14 oficerów i siedmiu podoficerów zawodowych, w wiêkszo¶ci z Brygady „Polesie”. Straty obejmowa³y oko³o 500 ¿o³nierzy, poleg³ych, rannych i zaginionych lub tych, którzy dostali siê do niewoli. Straty 52 DS. wynios³y 81 – 82 zabitych, 184 – 185 rannych, stracono dziewiêæ czo³gów i piêæ traktorów Komsomolec. Dowódca 52. DS zosta³ zdjêty ze stanowiska.

Zapisane
Maciej
Aktywny u¿ytkownik
***
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 15


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Kwiecieñ 27, 2009, 09:24:48 »

Osaczeni pod Wytycznem

Po przeprawie przez Bug pododdzia³y pp³k. Nikodema Sulika znalaz³y siê w lesie na wschód i po³udnie od Kosynia. 10 km dalej na pó³noc znalaz³a siê Brygada „Polesie” (pomiêdzy Sobiborem a Osow±). Po zebraniu ca³ej grupy KOP, która liczy³a oko³o 3000 ¿o³nierzy, dokonano reorganizacji, formuj±c Batalion „Polesie”. Dowództwo nad nim obj±³ pp³k Jan Dyszkiewicz. Dotychczasowy dowódca Brygady „Polesie” z powodu wyczerpania, nie by³ w stanie dalej dowodziæ. 30 wrze¶nia 1939 roku po po³udniu grupa KOP jedn± kolumn± opu¶ci³a lasy i drog± na Hañsk do rana nastêpnego dnia mia³a dotrzeæ do lasów na zachód od Wytyczna. Nastêpnie planowano przemarsz do lasów parczewskich i do³±czenie do si³ SGO „Polesie” gen. Kleeberga.

Do rejonu Wytyczna Polacy dotarli prawie bez przeszkód. Tylko batalion KOP „Bere¼ne” stoczy³ potyczkê, w czasie której zniszczy³ ogniem armat ppanc. i dwa sowieckie czo³gi. Równie¿ Rosjanie podjêli budowê przeprawy na Bugu i dzia³ania po¶cigowe. G³ówny ciê¿ar walk spad³ na 253. Pu³k wsparty innymi pododdzia³ami, czo³gami oraz lotnictwem.

Gen. Orlik-Rückemann 1 pa¼dziernika 1939 roku rozmie¶ci³ polskie si³y nastêpuj±co: trzy bataliony z pu³ku KOP „Sarny” zajê³y skraj lasu na wschód od Wólki Wytyckiej w kierunku po³udniowym, sama miejscowo¶æ nie zosta³a obsadzona – by³a jedynie dozorowana przez oddzia³ saperów z jednym rkm, Batalion „Polesie” mia³ marszem ubezpieczonym dotrzeæ w rejon miejscowo¶ci Wytyczno.

Kompania sowieckich czo³gów T-37 oko³o godziny 3 osi±gnê³a skraj Wytyczna. Tam zosta³a ostrzelana ogniem dwóch armat ppanc., które zniszczy³y dwa czo³gi. Pó³ godziny pó¼niej, ogniem z broni maszynowej zosta³ ostrzelany szwadron kawalerii, który zmuszony zosta³ do odwrotu. Dowódca 253. PS po przeprowadzeniu rozpoznania bojem postanowi³ zaatakowaæ polskie pozycje o ¶wicie.

Szwadron kawalerii i batalion piechoty przed godzin± ósm± opanowa³y Wytyczno, bior±c do niewoli oko³o 400 ¿o³nierzy. Straty strony sowieckiej wynios³y dziesiêciu zabitych i 23 rannych. Drugi batalion naciera³ wzd³u¿ wschodniego brzegu jeziora Wytyckie, gdzie napotka³ silny opór. Ostrzelany przez artyleriê i broñ maszynow± (¼ród³a sowieckie podaj±, ¿e ckm-y rozmieszczone by³y na ³odziach na jeziorze), zosta³ zmuszony do wycofania siê ze stratami 15 zabitych i 60 rannych. Oddzia³y polskie by³y w tym czasie systematycznie ostrzeliwane i bombardowane przez samoloty sowieckie. Gen. Orlik-Rückemann, chc±c zyskaæ na czasie i przegrupowaæ si³y, wyda³ rozkaz dla Batalionu „Polesie” ataku na skrzyd³o przeciwnika, na wschód od Wytyczna. Mimo potwierdzenia rozkazu, atak nie zosta³ przeprowadzony. W szeregi polskie wkrad³o siê rozprê¿enie i zmêczenie. Czê¶æ ¿o³nierzy zaczê³a siê poddawaæ, inni byli niezdolni do walki. Batalion „Polesie” przesta³ praktycznie istnieæ.

Dowódca Grupy KOP podj±³ wiêc decyzjê o oderwaniu siê w po³udnie od przeciwnika i skierowania pozosta³ych si³ do lasów ko³o Sosnowicy. Odwrót zauwa¿yli Sowieci, przystêpuj±c do ¼le zorganizowanego zreszt± po¶cigu. Kolumna by³a atakowana równie¿ przez sowieckie samoloty. Po dotarciu w nakazany rejon oddzia³y zosta³y rozwi±zane i rozproszone. Czê¶ci ¿o³nierzy uda³o siê dotrzeæ do SGO „Polesie”. Grupa oficerów z gen. Orlikiem-Rückemannem podjê³a decyzjê o utworzeniu organizacji Tajny KOP.

Straty poniesione przez Armiê Czerwon± w bitwie pod Wytycznem wynios³y: 31 zabitych, 94 rannych, trzy czo³gi T-37, trzy traktory Komsomolec i usz- kodzony jeden czo³g. Wed³ug danych sowieckich polskie straty wynie¶æ mia³y 380 zabitych i 1000 ¿o³nierzy wziêtych do niewoli. Rannych polskich ¿o³nierzy przewieziono do Wytyczna i tam zamkniêto w jednym z budynków (Dom Ludowy). Wiêkszo¶æ z nich zmar³a z up³ywu krwi i odniesionych ran.

Zapisane
jacek
Aktywny u¿ytkownik
***
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 13


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Kwiecieñ 27, 2009, 09:27:07 »

Korpus Ochrony Pogranicza

W 1924 roku utworzony zosta³ Korpus Ochrony Pogranicza. Mia³ co robiæ, bowiem napadów band dywersyjnych z terenu Kraju Rad odnotowano w owym roku a¿ 200. Np. w sierpniu 100-osobowa grupa pod dowództwem oficera Armii Czerwonej opanowa³a miasto Sto³pce, które zosta³o spl±drowane, oraz zniszczono posterunek policji i stacjê kolejow±. Zadaniem KOP mia³a byæ ochrona i obrona granicy wschodniej, walka z grupami dywersantów przekraczaj±cych granicê pañstwow± oraz prowadzenie tzw. wywiadu p³ytkiego obejmuj±cego obszar w g³±b ZSRR do 50 km. KOP, choæ formalnie podporz±dkowany MSW, mia³ swoimi si³ami w czasie dzia³añ wojennych wesprzeæ dzia³ania regularnych jednostek WP.

 Wsparcie stanowi³y wydzielone pu³ki piechoty i kawalerii, które w pierwszym momencie agresji mia³y os³oniæ granicê z ZSRR, Litw± i £otw±. Stan liczebny KOP 1 czerwca 1939 roku wynosi³ 23 299 ¿o³nierzy, w tym 857 oficerów, 3282 podoficerów i 19 160 szeregowców. Ostatnim dowódc± KOP zosta³ gen. bryg. Wilhelm Orlik-Rückemann.

Zapisane
video
Zaawansowany u¿ytkownik
****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 25


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 16, 2009, 08:13:55 »

Sokal  i kresy nad Bugiem - dvd
 

 
 
O czym jest film?
 
Przepiêkne s± wnêtrza cerkwi obrz±dku grecko-katolickiego, m.in. ¶w. Piotra i Paw³a oraz ¶w. Miko³aja, w której B.Chmielnicki bra³ ¶lub.
 
Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pa³acu Potockich i czynnym ju¿ od 2004 r. ko¶ciele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
 
W maju 2007 r.  odby³a siê w tym ko¶ciele Msza ¶w. w dwóch jêzykach: polskim i ukraiñskim. Normalnie raz w tygodniu przyje¿d¿a ksi±dz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabo¿eñstwa w jêzyku ukraiñskim.
 
Na pewno du¿e wra¿enie zrobi± ujêcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje siê w nim ciê¿kie wiêzienie) oraz piêkne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupe³nione rozmowami z mieszkañcami sokalszczyzny w jêzyku polskim i ukraiñskim.
 
Fragmenty filmu mo¿na obejrzeæ po klikniêciu na linki:
 
Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
 
 Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. ¶w.Piotra i Paw³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
 
 Zabu¿e k/Sokala - cerkiew pw. ¶w. Micha³a Archanio³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
 
Czas trwania filmu = 70:00 minut
 
Informacje i zamówienia:
 
sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Strona wygenerowana w 0.024 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

rozmowcy stajnia-ow elita-mam novasaecula klubbeardedcollie