kuzyn
|
|
« : Sierpieñ 07, 2011, 09:31:53 » |
|
Krzy¿ upamiêtniaj±cy polskich inteligentów, wymordowanych przez Niemców podczas II wojny ¶wiatowej, ods³oniêto w Iwano-Frankowsku na zachodzie Ukrainy
W tych dniach mija 70. rocznica wydarzeñ, które rozegra³y siê w Czarnym Lesie w okolicach tego miasta. Ofiarami nazistów byli przewa¿nie nauczyciele.
- By³o to nie tylko brutalne uderzenie Niemców w polsk± inteligencjê, uznawan± przez okupantów za wroga numer jeden, za najgro¼niejsz± warstwê spo³eczn±. By³ to element szerszego planu obu okupantów. W Katyniu tak¿e realizowany by³ ten sam, z³owrogi plan wobec Polski - powiedzia³ obecny na uroczysto¶ciach sekretarz Rady Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa (ROPWiM), Andrzej Krzysztof Kunert.
W ods³oniêciu krzy¿a uczestniczy³y rodziny ofiar zbrodni w Czarnym Lesie, mieszkaj±cy na Ukrainie Polacy oraz przedstawiciele w³adz polskich i ukraiñskich.
- Z przemówieñ, które wyg³aszali przedstawiciele w³adz miasta i obwodu iwano-frankowskiego p³ynê³o zrozumienie, i¿ jest to nie tylko tragedia Polaków, lecz nasza wspólna, ludzka sprawa - podkre¶li³ Kunert w rozmowie telefonicznej z PAP.
Stanis³awów by³ trzecim pod wzglêdem wielko¶ci miastem Ma³opolski w II Rzeczypospolitej, po Lwowie i Krakowie. W 70-tysiêcznym mie¶cie funkcjonowa³o m.in. kilkana¶cie szkó³ ¶rednich (w tym jedna z jêzykiem ukraiñskim).
Po wybuchu drugiej wojny ¶wiatowej miasto zajê³a Armia Czerwona, a w czerwcu 1941 roku Niemcy.
8 i 9 sierpnia 1941 roku rozpoczê³y siê w Stanis³awowie aresztowania polskiej inteligencji. Gestapo zatrzyma³o co najmniej 130 nauczycieli, 60 oficerów, prawników, lekarzy oraz urzêdników. Pierwsza egzekucja mia³a miejsce 14 sierpnia 1941 roku w Czarnym Lesie.
Egzekucje trwa³y do 1943 roku. Tylko w 1941 roku zamordowano ponad 800 Polaków. Wymordowano lub wywieziono do obozu zag³ady w Be³¿cu te¿ ¯ydów ze Stanis³awowa i jego okolic.
Do zbiorowych mogi³ - by³y to wówczas podmok³e zapadliny - dotarli w 1989 roku dawni mieszkañcy Stanis³awowa, którzy po wojnie zostali w Polsce. Odnowienie mogi³ oraz ich ogrodzenie nast±pi³o w 1991 r. PAP
|